CNC Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

 • Home
 • Blog
 • CNC Alırken Nelere Dikkat Edilmeli
blog image

CNC alırken nelere dikkat edilmeli sorusu dijital ortamda kullanıcıların merak etmekte olduğu konulardan biridir. Bu konuda Eksen Makine firması olarak siz değerli müşterilerimize cevaben bu yazımızı derledik. Keyifli okumalar dileriz.

CNC konusunda işletmeler alım yaparken dikkat etmeleri gereken noktalar bulunmaktadır. Seri üretim yapmak için son derece etkili olan CNC, son teknoloji ürünü olarak karşımıza çıkmakta ve geliştirilmiş ürün grupları içerisindedir. CNC alırken nelere dikkat edilmeli sorusuna yanıt verecek olursak şu şekilde belirtme yapabiliriz:

 • Kolay kullanıma uygun bir CNC alımı yapılmalıdır.
 • Yüksek güvenlikli bir tezgah seçimi yapılmalı ve kontrol edilebilir olmalıdır.
 • Kaliteli bir CNC alımı yapılmalı ve seri imalata uygun olmalıdır.
 • Yapılması gereken işe uygun yapıda bir CNC alımı yapılmalı ve iş parçaları analiz edilmeli.
 • Amorti süresi dikkate alınarak ihtiyaca uygun olacak şekilde CNC alımı yapılmalıdır.
 • CNC kontrol ünitesi tercihi seri üretim için ihtiyacını belirleyerek bu doğrultuda yapılmalıdır.
 • CNC alımı yapılan firma araştırılarak teknik konularda güvenilir bir firmadan CNC alımı yapılmalıdır.

CNC alırken nelere dikkat edilmeli

CNC nin Avantajları Nelerdir?

CNC, avantajlı özellikleri ve fayda sağlaması ile kullanıcılar tarafından yoğun bir şekilde talep görmektedir. Bu yoğun talebe ilişkin fabrikalarda, endüstriyel sanayide birçok firma tercih ederek kullanmaktadır. CNC, bilgisayarlı kontrol denetim programı sayesinde aynı anda firesiz bir şekilde birçok ürünü üretebilme kabiliyetine sahip son teknoloji sistemine sahip makinelerdir. CNC makineler, mini bilgisayarlar ile işlevsel ve fonksiyonel ürünlerdir. Fabrikalarda kullanılması ile seri üretimi mümkün kılmaktadır. CNC alırken nelere dikkat edilmeli sorusuna cevaben derlediğimiz yazımızı okumak için devam edebilirsiniz.

Seri imalatı sağlaması ile CNC makineler günümüzde insan gücünün bir saatte yaptığı işi çok daha kısa süre zarflarında ve katlarca fazlasını yapabilmektedir. Firesiz üretim yapması ile hassasiyet gerektiren işlerde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Çok kısa sürelerde seri üretim yapması ile karşımıza çıkan CNC makineler ile zaman konusunda işletmelere tasarruf sağlamaktadır. Bununla birlikte seri üretim sağlaması ile de yaygın bir şekilde tercih edilmekte ve kullanılmaktadır. CNC alırken nelere dikkat edilmeli sorusuna cevaben derlediğimiz yazımızı okumak için devam edebilirsiniz.

Bu noktada Eksen Makine olarak kaliteli ve avantaj sağlayan CNC makinelerimiz ile taleplerinize ve ihtiyaçlarınıza uygun CNC makineleri siz değerli müşterilerimize sunmaktayız.

CNC Takım Tezgahı- Eksen Makine

CNC Ne Kadar Zamanda Öğrenilir?

CNC öğrenme süresi konusunda belirtmek gerekir ki kullanılan takım tezgahı ve işlenen ürünler doğrultusunda farklılıklar gözetilebilmektedir. Bilgisayarlı numerik kontrol sistemlerinde operatörün rolü en aza indirgenmektedir. Fakat CNC makinelerin kullanımı için makinenin kullanımına vakıf olmak ve iyi derecede öğrenmek gerekmektedir. Fabrikalarda üretim aşamasında seri üretimi mümkün kılması ile yoğun talep gören CNC makineleri öğrenmek için belli süreler gerekmektedir. Bu süreler uzun ya da kısa vadede olabileceği gibi aynı zamanda pratik yapılması öğrenmek için etkili bir faktör olacaktır. CNC alırken nelere dikkat edilmeli sorusuna cevaben derlediğimiz yazımızı okumak için devam edebilirsiniz.

Yeni bir iş alanı da sunması ile CNC makineler istihdamı da olumlu yönde etkileyerek günümüzde yeni iş fırsatları yaratmaktadır. Seri üretim için son derece uygun yapıda olması ile belirttiğimiz gibi hassas üretim gerektiren ürünlerde hatasız üretim yapması ile kullanıcıların tercih odağında olmaktadır. Ayrıca seri üretimi mümkün kılması ile ihtiyaçlara uygun bir şekilde taleplere uygun olacak şekilde seri üretimi kolay ve mümkün kılmaktadır. Üretim hatalarını da en aza indirmesi ile son derece avantajlıdır.

CNC Makine

CNC Takımları Nelerdir?

CNC takımları ahşap, metal ve plastik gibi ham madde ürünlerini işleyerek şekiller vermesi ile kullanılan makinelerdir. Bilgisayarlı kontrol sistemi ile kontrol edilebilen sistemi ile operatör yardımı ile kodlanarak programlanmaktadır. CNC alırken nelere dikkat edilmeli sorusuna cevaben derlediğimiz yazımızı okumak için devam edebilirsiniz.

Endüstride ve fabrikalarda seri üretimi sağlaması ile tercih edilmekte ve kullanılmaktadır. CNC takım tezgahları da çeşitlilik göstererek birçok ürün üretimi için kullanılmaktadır. CNC takım tezgahlarını belirtecek olursak şu şekilde belirtme yapabiliriz:

 • CNC Torna Tezgahı
 • CNC Freze Tezgahı
 • CNC Taşlama Tezgahı
 • CNC Matkap Tezgahı
 • CNC Delik Büyütme Tezgahı

CNC takım tezgahları kullanım alanları ve seri üretimi mümkün kılması ile tercih edilmektedir. CNC takım tezgahları X, Y ve Z eksenleri ile üç eksende bulunarak karşımıza çıkmaktadır. CNC takım tezgahları kendi aralarında çeşitlilik gösterdiği gibi aynı zamanda her bir takım tezgahının kendine has kodlama kapasiteleri ve stilleri bulunmaktadır. Bu nedenle işlevi olmayan bir işi yapılması mümkün olmamakla birlikte takım tezgahlarının ürünü işleyebilmesi için CNC takım tezgahının gerekli işleme kapasitesine sahip olması gerekmektedir.

Metal, plastik ve ahşap gibi ürünleri işlemesi ile üretimde kullanıla CNC takım tezgahları ham maddelerin kodlanan programa göre işleyerek üretebilmektedir. Bu nedenle sanayide en temel makinelerden biri olmakta ve seri üretimde son derece önem arz eden bir durumdur.

CNC Takım Tezgahlarımızı incelemek ve işinize en uygun modeli satın almak için tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara