CNC Freze Nedir Nasıl Çalışır?

 • Home
 • Blog
 • CNC Freze Nedir Nasıl Çalışır?
blog image

CNC freze nedir nasıl çalışır konuları dijital ortamda ilgili kullanıcıların merak konuları arasında yer almaktadır. Eksen Makine olarak CNC makineler kapsamında hizmetlerimizi vermekte ve ilerleme sağlamaktayız. Freze, birden fazla kesici ağıza sahip çakılar ile doğrusal şekillerde ilerleme hareketi yapan ve iş parçalarından talaş kaldırma işlemi yaparak çalışmalar gerçekleştiren ileri teknoloji ürünleri içerisinde yer almaktadır.

Freze tezgah işlevsel yapıları ile sanayi ve endüstri alanlarında imalat yapan firmaların başlıca tercihleri arasında yer almaktadır. Bu noktada Eksen Makine olarak siz değerli müşterilerimize CNC makineler konusunda kapsamlı bir hizmet vererek seri üretiminiz için gerekli işlemleri gerçekleştirmekteyiz.  CNC freze nedir nasıl çalışır konusunda belirttiğimiz gibi freze makineler kapsamlı sistemi ile miling işlemini gerçekleştirmektedir. Kendi ekseninde dönen kesici takımı ile freze makineler iş parçalarından talaş kaldırma, delme, şekil verme, yüzey işleme vb. şeklinde işlemleri hızlı ve firesiz bir şekilde gerçekleştirmektedir. Seri üretim için hatasız bir şekilde çalışan freze tezgahlar son derece fayda sağlayarak fabrikalarda kullanılmaktadır.

CNC Freze Nedir Nasıl Çalışır

CNC Freze Nerelerde Kullanılır?

CNC freze kullanım alanları ve ürünler ile çeşitlilik göstermektedir. Birçok alanda kullanımı ile dikkatleri üzerine çeken CNC freze makineler seri üretim için vazgeçilmez makinelerdir. Kullanım alanları ile çeşitlilik gösteren CNC freze tezgahların kullanım alanlarını şu şekilde belirtebiliriz:

 • Savunma sanayi
 • Havacılık
 • Otomotiv
 • Kalıpçılık
 • Endüstri
 • Makine imalatında

Kullanım alanları ile birçok sektörde hizmet veren CNC freze tezgâhlar aynı zamanda birçok ürünün yapımında da önemli rol oynamaktadır. Özellikle hassas üretim yapılan ürünlerde kullanımı ile hatasız üretim yaparak ön plana çıkmaktadır. Böylelikle seri üretimi de sağlayarak insan gücünün bir saat ya da daha uzun süreler içerisinde yapacağı bir işi çok daha kısa sürelerde hızlı, hatasız ve firesiz bir şekilde yapabilmektedir. CNC freze nedir nasıl çalışır kısmında da belirttiğimiz gibi bu tezgahlar son derece işlevsel yapıya sahiptir.  CNC freze tezgahlar sağladıkları bu avantajlar ile firmalarda seri üretimi mümkün kılan sistemlerdir. Aynı zamanda zamandan tasarruf ederek kısa sürelerde insan gücü ile yapılan ürünlerin katlarca fazlasını üretebilmektedir. Bu yönü ile tercih edilerek birçok firma tarafından tercih edilerek yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

CNC Freze Nerelerde Kullanılır

Freze Çeşitleri Nelerdir?

Freze belirttiğimiz gibi talaşlı imalat kapsamında yaygın bir şekilde kullanılan tezgah ve makineler içerisinde yer almaktadır. Kendi ekseninin çevresinde dönerek kesici takımı ile talaş kaldırma işlemleri vb. şeklinde ilerleyerek ürünleri işlemektedir. Çeşitleri de bulunan Freze seri üretim ve talaşlı imalat için gereklilikler kapsamındadır. Freze makinelerin birçok tezgah çeşidi bulunmaktadır. Freze çeşitlerini belirtecek olursak şu şekilde sıralama yapabiliriz:

 • Üniversal Freze Tezgah Modeli
 • Dikey Freze Tezgah Modeli
 • Yatay Freze Tezgah Modeli
 • Kalıpçı Freze Tezgah Modeli
 • Kopya Freze Tezgah Modeli
 • Azdırma Dişli Freze Tezgahı Modeli
 • Sütunlu Freze Tezgah Modeli

Birçok çeşidi bulunan Freze tezgahlar, tezgah milinin konumu ve yapılan işe göre belirlenmektedir. Freze çeşitlilik gösteren tezgahları ile farklı ürün yapımları ve işlemeleri için kullanılarak karşımıza çıkmaktadır. Freze çeşitleri farklı şekillerde ve konumlarda ayarlamalar yapılarak kullanılabilmektedir. Bu yönü ile farklı işleme tekniklerini içerisinde bulundurmaktadır. Freze nedir nasıl çalışır başlıklı yazımızda freze çeşitleri nelerdir konusuna da değindik. İyi okumalar dileriz.

Freze Çeşitleri Nelerdir

CNC Freze Tezgahı Kısımları

CNC freze tezgahı kısımları üç ayrı kısımda belirtilmektedir. Bunlar sırası ile ana kısımlar, başlıklar ve aksesuarlardır. Freze nedir nasıl çalışır konusunda talaşlı imalat için kullanılan bu tezgahların birçok ağzı bulunmaktadır. CNC freze tezgahı ana kısmını inceleyecek olursak bu kısımda:

 • Konsol
 • Gövde
 • Araba
 • Tabla

Bulunmaktadır. Ana kısımları oluşturan bu sistemlerden gövde, tezgahın dişli kutularını taşıma görevini üstlenmektedir. Darbelere karşı dayanıklı olması ile freze tezgahın ana kısmını oluşturmaktadır. Konsol aşağı ve yukarı şekilde hareket edebilen bir sisteme sahiptir ve arabayı taşımaktadır. Araba enine olacak şekilde ilerleme sağlamaktadır. Tabla boyuna hareket etmesi ve T-kanallar açılan kısımdır.

Freze tezgahın başlıklar kısmı çakıların hareket ve konumlarını düzenleyen bir sisteme sahiptir. Yatay başlık, dik başlık ve universal başlık şeklinde belirtilmektedir. Beraberinde aksesuarlar kısmında da malafalar, döner tabla, divizör ve karşılık puntası, bağlama pabuçları ve mengeneler bulunmaktadır. CNC freze tezgahın çeşitli kısımları ile işlevsel ve fonksiyonel bir şekilde çalışması mümkündür. Böylelikle birçok sanayi alanında kullanılarak seri üretimi mümkün kılmaktadır.

CNC Freze Tezgah Kısımları

CNC Freze Tezgahı Avantajları

CNC freze tezgahı kullanımı ile özellikle hatasız ürünlerin üretiminde ve işlenmesinde firmalara kolaylık sağlamaktadır. Birçok alanda ve birçok ürünün yapımında kullanılması ile çeşitli kullanım alanlarına sahip freze tezgahlar günümüzde savunma sanayi, havacılık, otomotiv, endüstri ve daha birçok alanda tercih edilerek kullanılmaktadır. Freze nedir nasıl çalışır kısmında da seri üretim ve firesiz üretim yaptığını belirtmiştik. Bu konuda özellikle hassas iş parçalarının işlenmesinde kullanılarak yoğun bir şekilde talep görmektedir.

Freze tezgahı avantajlarından biri de zaman konusunda sağladığı tasarruftur. Bu durumda insan gücünün bir saatte yapabileceği bir ürünü çok daha kısa sürelerde ve katlarca fazlası şeklinde yapabilmektedir. Böylelikle zamandan tasarruf sağlayarak seri üretimi mümkün kılmaktadır. Operatör yardımı ile komut sistemi dahilinde kullanılan Freze tezgahlar gelişmiş teknolojinin son ürünü olarak karşımıza çıkmaktadır. Freze nedir nasıl çalışır konusunda belirttiğimiz gibi son derece avantajlı kullanıma sahip ve talaşlı imalatta kullanımı ile karşımıza çıkmaktadır.

Sağladığı birçok avantaj ve kolaylık ile ülkemizde yaygın bir şekilde kullanılan freze tezgahları Eksen Makine olarak sizlere sağlamakta ve ilerleme kaydetmekteyiz.

CNC takım tazgahlarımızı incelemek ve detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara