CNC Makine Ne Üretir

blog image

CNC makine bilgisayar aracılığıyla kontrol edilebilen ve işleri hızlandırmak ve seri hale getirmek için kullanılan özel makinelerdir. CNC makinelerinde plastik, metal ve ahşap gibi hammaddeleri işleyerek istenilen şekiller veren üretim araçlarıdır.

CNC makineler işleri hızlandırması ve seri üretimde kolaylık sağlaması nedeniyle sıkça tercih edilmektedir. Eksen Makine olarak farklı markalar ve hammaddeler için uygun olan makineleri sizlere sunmaktayız. Müşterilerimizin ihtiyaçlarına göre uygun marka ve modeli tedarik etmekteyiz.

İşlerinizi kolaylaştırmak ve elinizde ki hammaddelere istediğiniz şekilleri vererek üretim yapabilirsiniz. CNC makineler sayesinde üretiminizi hızlandırabilir ve hata payının düşük olduğu bu ürünler sayesinde müşterilerinizi memnun edebilirsiniz.

Yukarıda belirttiğimiz gibi CNC makineler metal, ahşap ve plastik hammaddelere şekil verip işlemektedir. CNC routerlar bunlara ek olarak mobilya sektöründe sıkça kullanılan mdf, sunta, kompozit, pleksi, derlin, hafif metaller ve poliüratan olmak üzere farklı malzemeler üzerinde şekillendirme, oyma, yazı yazma ve rölyef gibi işlemleri hızlı bir şekilde gerçekleştirmektedir.

Bu makineler sayesinde mobilya, metal işlemler ve birçok sanayi alanında üretim artırılmaktadır. Müşterilerimizin tercih ettiği CNC makineler sayesinde satış işlemleri ve üretim kısa bir sürede artmıştır. Sizlerde CNC makine ile ilgili daha detaylı bilgi almak için bizleri ziyaret edebilir ya da arayabilirsiniz.

CNC Makine Ne Üretir

CNC Neleri Keser?

CNC makineler kullanımı kolaylığı ve iş hızında ki artış nedeni ile ön plana çıkmaktadır. CNC Makineler yukarıda da belirttiğimiz gibi sanayi, mobilya gibi birçok alanda kullanılmaktadır. CNC sayesinde plastik, alüminyum, tahta ve kompozit olmak üzere birçok malzeme kesilerek şekil verilebilir.

Bu makinelerin programlanabilmek özelliği sayesinde ürün kesim ve şekillendirme işlemlerinde bir kez programladığınız ayar ile daha sonrasında aynı şekil ve ölçüde kesimleri kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

CNC makineler de kesim işlemi yapılan malzemeler birçok alanda kullanılmaktadır. Bu hammaddeler kısa sürede şekillendirilip istenilen ürünlere dönüştürülebilmektedir. Müşterilerinizden gelen istekler doğrultusunda gerçekleştirmiş olduğunuz tasarımlar sayesinde satış oranınız da hızlı bir artış yaşanmaktadır. Hızlı ve seri üretim fırsatı sunması sayesinde ise işlemlerinizi kısa bir sürede tamamlayabilirsiniz.

CNC Torna Makinesi ile Neler Yapılabilir?

Fabrikalaşmanın yaygınlaşması nedeni ile geleneksel yöntemler giderek azalmakta bunların yerini işleri kolaylaştıran makineler almaktadır. Bu makineler arasında seri üretime yardımcı olan ve sıkça kullanılan CNC Torna Makinesi de yer almaktadır.

CNC Torna Makinesi eski tip torna makineleri yerine kullanılan yeni nesil makinelerdir. Bilgisayar destekli olan bu makineler ile programlanmış talimatları izleyerek hassas işlemler gerçekleştirebilirsiniz. Bu hassas işlemler manuel işlemlere göre daha hızlı ve hatasız olarak gerçekleşmektedir. Bu nedenle kullanımı oldukça yaygınlaşmış ve kullanım alanı artmıştır.

CNC Torna Makineler ile tarım, otomotiv, hafif ve ağır sanayi parçalarının üretimi yapılabilir. Şekillendirme işlemleri hammaddeler üzerinde gerçekleştirilebilir. Milimetrik kesim yapma özelliği ile hata payı en aza indirilerek istenilen üretimler yapılmaktadır. Operatörler tarafından kullanılarak hassas yüzeyde ve istenilen hassas ölçüler de işlemler yapabilir ve kişisel hataları sıfıra indirebilirsiniz.

CNC torna tezgahları; petrol ve gaz, havacılık, tıp, elektronik, enerji santralleri, madencilik, çelik, kağıt fabrikaları, gemi yapımı ve iş makineleri dahil olmak üzere bir çok alanda yaygın olarak kullanılmaktadır.

CNC Torna Makinesi

CNC de Hangi Malzemeler Kullanılır?

CNC de hangi malzemeler kullanılır bunları sizler için açıklayacağız. CNC Router ve otomasyon sistemlerinde birçok malzeme kullanılmaktadır. Bunlardan bazıları şöyledir:

  • Servo motor ve sürücüleri
  • Step motor ve sürücüleri
  • Kramayer dişli ve pinyon
  • Vidalı mil ve mil somunu
  • CNC kontrol kartları
  • Zaman kayışı
  • Kasnak ve Kaplin
  • Kare kızak
  • İndüksiyonlu mil
  • Doğrusal Rulman

Servo Motor ve Sürücüler: Gücün bir servo yükseltici sayesinde elde edildiği ve bir aktüatör ve fren benzeri bir sistemle kuvvet ve tork uygulamasına yardımcı olan motor türüdür. Servo motorlar, ivmelenme ve hız açısından sisteme hassas bir kontrol sağlamaktadır. Servo Sürücülerin görevi ise motorun konum, hız ve torkunun kontrolünü sağlamaktır.

Step Motor ve Sürücüler: Elektrik enerjilerini dönme hareketleri sayesinde fiziksel enerjiye dönüştüren motor türleridir. Step Sürücü ise motorun görevlerini yerine getirmek için motora komut verir.

Kramiyer Dişli ve Pinyon: Dönme hareketini doğrusal bir harekete çevirmek için çalışan doğrusal bir dişliye(kramiyer) geçen dairesel dişliye (pinyon) barındıran bir doğrusal aktüatördür.

Vidalı Mil ve Mil Somunu: Dairesel hareketi doğrusal harekete çeviren makine elamanlarıdır. Somun aracılığıyla talep edilen yükü taşımaya yardımcı olur.

CNC Kontrol Kartları: Bilgisayardan alınan cnc kodlarını step motorlara ya da servo motorlarına aktaran elektronik parçalardır.

Zaman Kayışı: Senkronize güç iletimi için kullanılan kayışlardır.

Kasnak ve Kaplin: Kasnak motor milinden aldığı döner hareketi üzerinde bulunan kayış yardımı ile diğer mile ileten makine elemanıdır. Kaplin ise döner hareketi diğer taraftaki şafta iletir. Kullanılan sistemler de bir nevi sigorta işlevi görür.

Kare Kızak: Düşük boşluk oranına sahip yataklama elamanlarıdır.

İndüksiyonlu Mil: Rulmanların temiz bir yüzeyde çalışmasına yardımcı olarak uzun ömürlü olmalarını sağlayan parçadır.

Doğrusal Rulman: Doğrusal hareket sisteminde dış silindir ve top tutucu, toplar ya da iki uç halkadan meydana gelen bir döner parçadır.

CNC Makine markalarımızı incelemek ve detaylı bilgi almak için tıklayınız.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara