CNC Makine Nedir? CNC Makine Ne İşe Yarar?

 • Home
 • Blog
 • CNC Makine Nedir? CNC Makine Ne İşe Yarar?
blog image

CNC makine nedir? CNC makine ne işe yarar? Soruları kullanıcıların merak ettiği ve dijital ortamda araştırılmakta olan konulardır. Bu konulara açıklık getirmek üzere siz değerli müşterilerimize istinaden bu yazımızı derledik. Keyifli okumalar dileriz.

CNC makine, metal, ahşap ve plastik gibi ham maddelerden elde edilen ürünleri işleyerek belirli şekiller veren üretim için kullanılan araçlardır. Bilgisayarlı kontrol edilebilir sistemi ile programlama yapılması sayesinde otomatik olarak işlem yapabilmektedirler. Seri imalat için günümüzde fabrikaların öncelikli tercihleri olan CNC makineler son derece önemli bir yere sahiptir. Bilgisayarlı kodlama ile otomatik olarak işlem yapabilmesi sayesinde kullanıcıların başlıca tercihleri arasında yer almaktadır.

CNC makineler, insan gücünün saatlerce yapabileceği ve efor sarf ederek uzun süreleri kapsayan işleri bilgisayarlı kodlama sistemi ile çok daha kısa sürelerde yapmayı sağlamaktadır. CNC makine nedir? CNC makine ne işe yarar? Konusuna cevaben derlediğimiz yazımızda belirttiğimiz gibi CNC makineler seri üretim gerçekleştirmek için son derece pratik ve kullanışlı araçlardır. İnsan gücünün saate 4 adet yapabildiği bir ürünü çok daha kısa sürede yüzlerce yapabilmesi ile seri imalatı mümkün kılmaktadır.

CNC Kullanım Alanları : Maddeler Halinde

CNC kullanım alanları ile çeşitli ürünlerin yapımında kullanılarak karşımıza çıkarken seri üretim için günümüzde kullanılan ve çok işlevsel makinelerdir. Birçok sektörde birbirinden farklı ürünlerin yapımında kullanılan CNC makineler sanayi ve endüstri alanlarında firmaların en önemli üretim araçları haline gelmiş bulunmaktadır. CNC makine nedir? CNC makine ne işe yarar? Sorularına yanıt vermek amacı ile derlediğimiz yazımızı okumak için lütfen devam edin.

CNC makineler kullanımı ile sürekliliği ve seri üretimi mümkün kılan teknolojinin gelişiminin üretime en fayda sağlayan araçlarıdır. CNC kullanım alanlarını belirtecek olursak şu şekilde sıralama yapabiliriz:

 • Talaşlı imalat
 • Havacılık
 • Savunma sanayi
 • Fabrikasyon
 • Kaynakçılık
 • Otomotiv
 • Yedek parça
 • Mobilya ürünleri üretimi
 • Tüketim malları
 • Endüstri
 • Muayene ve Kontrol
 • Malzemelerin taşınması işlemleri
 • Montaj işlemleri
 • Pres ileri

Belirtilen alanlarda CNC kullanılarak üretim mümkün olmaktadır. Birbirinden farklı ürün yapımında kullanılarak karşımıza gelen CNC makineler çeşitli alanlarda kullanımıyla çok amaçlı kullanımı mümkün kılarak karşımıza çıkmaktadır.

Özellikle talaşlı imalatta yaygın bir şekilde kullanılan CNC makineler günümüzde belirttiğimiz diğer alanlarda da kullanılması ile aynı zamanda tercih edilmektedir.

cnc-kullanım-alanları

CNC Nasıl Kullanılır?

CNC, anlamı itibari ile bilgisayarlı sayısal denetim anlamını taşımaktadır. CNC makineler, mini bilgisayar olarak kullanıldığı alanlarda kodlama ile programlanarak işlemleri yürütebilmektedir. İşlevsel ve oldukça pratik bu makineler talimatları kodlama ile oluşturularak belirttiğimiz gibi ahşap, metal ve plastik gibi ürünleri işlemek için kullanılmaktadır. CNC makine nedir? CNC makine ne işe yarar? sorularına cevaben derlediğimiz yazımızı okumak için devam edebilirsiniz.

CNC makineler bilgisayarlı sistem olarak bir operatör tarafından kullanılmaktadır. Operatör CNC makine kullanımı ile hassas işlemleri yapmak için gerekli uzmanlığı taşımalıdır. CNC makine operatörleri gerekli talimat programlarını bilgisayarda kodlayarak programı oluşturmalıdır. Bununla birlikte gerekli araçları makineye yerleştirme işlemlerini yapmalıdır. Hassas olan işleri de yapabilmesi adına CNC makineyi son derece iyi bir şekilde kullanmalıdır. CNC makine nedir? CNC makine ne işe yarar? konularına cevaben derlenen yazımızı okumak için lütfen devam edin!

CNC operatörleri bilgisayarlı kontrol ile gerekli programlamayı yaparak ve ürünleri makineye yerleştirerek işlem sağlamaktadır. CNC makine kullanımında insan gücünün kullanımı en aza indirgenmiştir. Dolayısıyla operatörden çok CNC makineler çalışmaktadır. Hatasız ve doğru ürün üretimi için işlevsel yönleri ile kullanılan CNC makineler fire vermeden üretimi mümkün kılmaktadır. Doğru işlem yapılması için operatörlerin hassasiyetle ve kontrolle talimat vermeleri gereklidir.

cnc-makine-avantajları

CNC Tezgâh Faydaları Nelerdir

CNC tezgahlar kullanımı ile avantaj sağlayan araçlardır. Belirttiğimiz gibi CNC, bilgisayarlı kodlama ile çalışarak üretim yapabilmektedir. Operatör kullanımıyla kodlama yapılarak talimatlar verilerek ürünleri işleyen CNC makineler hassas üretim gerektiren işler için günümüzde son derece yaygın bir biçimde tercih edilmektedir. Özellikle seri üretimde hassasiyet gerektiren ürünlerde firesiz ve hatasız üretim son derece önemlidir. Bu nokta CNC tezgahlar devreye girerek işlemleri doğru bir şekilde gerçekleştirebilmektedir. CNC makine nedir? CNC makine ne işe yarar? konusunda da belirttiğimiz gibi CNC makineler seri üretim için vazgeçilmez araçlardır.

CNC tezgahların kullanımında sağlanan avantajlardan bahsedecek olursak şu şekilde belirtme yapabiliriz:

 • İnsan gücünün saatlerce yaptığı bir işi çok daha kısa sürelerde ve katlarca fazla şekilde yapabilmektedir.
 • Firesiz ürün hazırlama konusunda hatasız üretim yaparak hassasiyet gerektiren işlerde tercih edilmektedir.
 • Seri üretim için kullanılarak fabrikalarda tercih edilmektedir.
 • Üretilen ürünün şeklini doğru ölçülerle ve hassasiyetle oluşturabilmektedir.
 • Üretimde hızın ne ölçüde olacağı ayarlaması CNC tezgahlarda yapılabilmektedir.

Avantajları ile tercih edilen CNC tezgahlar seri ve hassas üretimi mümkün kılan işlevsel yapıdaki araçlardır. CNC makine nedir? CNC makine ne işe yarar? sorularına cevaben derlediğimiz yazımızda CNC tezgah avantajları nelerdir? Sorusuna da yanıt verdik. CNC tezgahlar, endüstride ve diğer alanlarda kullanımı ile karşımıza gelen birçok ürünün hazırlanma sürecinde yer almaktadır. CNC takım tezgahları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara