CNC makineler nasıl temizlenir?

 • Home
 • Blog
 • CNC makineler nasıl temizlenir?
blog image

CNC makineler nasıl temizlenir? CNC makine periyodik bakımı nasıl yapılır konusu CNC makinelerin kullanımında büyük önem arz etmektedir. CNC makineler yüksek maliyetli makineler olması nedeniyle arızalanması durumunda yüksek maliyetler ortaya çıkarabilmektedir. Bunun önlemi olarak düzenli aralıklarla CNC makine temizliği ve bakımını gerçekleştirerek önceden arızalanma durumunun önüne geçebilirsiniz.

CNC makinelerin temizlenmesi makinelerin verimli çalışması için son derece etkilidir. Periyodik bakım düzenli bir şekilde yapılmalı ve böylelikle makinelerin arıza yapma durumunu en aza indirilmelidir. CNC makineler, düzenli aralıklarla temizlenmediği ve bakımı yapılmadığı durumlarda arızalanma ile karşı karşılaşılabilmektedir. Arızalanma durumu yüksek maliyetleri beraberinde getirirken aynı zamanda üretimde aksaklıklara da yol açmaktadır.

Seri üretim imalatı için son derece uygun olan CNC makineler fabrikalarda, otomotiv ve tarım sektörlerinde ve fabrikalarda yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu nedenle periyodik bakım ve CNC makine temizliği arızalanma durumunun önüne geçebilmek ve verimli çalışma için gerekli bir işlemdir.

CNC makinelerde temizlik ve bakım günlük, haftalık, aylık ve yıllık bakım şeklinde belirli aralıklarla yapılmalıdır. CNC tezgahların temizliği konusunda bulundukları ortamın temizliği oldukça önemli bir durumdur. CNC tezgahın eksen hareket bölgeleri temiz ve yeterli düzeyde yağlı bulunması gerekmektedir. Gerektiği durumlarda CNC tezgahın eksen bölgeleri açılıp temizlikleri yapılarak bakımı yapılmalıdır.

Belirttiğimiz gibi tezgahın temizlik durumu yapılmadığı durumlarda basit nedenlerle CNC tezgahın uzun süre hizmet dışı kalması kaçınılmazdır. Bu durum CNC tezgahınızın devre dışı kalmasına ve üretimde aksaklıklar ortaya çıkabilmektedir.

CNC Makine Temizlik Öncesi Muayene

CNC makine temizlik öncesi muayenesi, CNC makinelerin tezgahlarda verimli kullanımı bakımından önemli bir faktördür. Seri üretim için gerekli olan CNC makineler insan gücü kullanımında bir saatte yapılan üretimi çok daha az sürelerde ve seri olarak firesiz bir şekilde gerçekleştirmesi ile kullanan işletmelerin vazgeçilmezi olmuş durumda. Bununla birlikte CNC makinelerde oluşabilecek bir arızalanma durumu doğrudan seri imalatı da etkileyecektir.

CNC makinelerin temizlik öncesi muayenesi CNC İşleme Merkezi periyodik kontrol ve muayenesi olarak bilinmektedir. CNC makine muayenesi konusunda profesyonel teknik donanım ve ekipmanlarla işlemin yapılması gerekmektedir. CNC makinelerin periyodik muayenesi sonucunda teknik donanımsal arızalar ve uygunsuz durumlar rapor edilerek incelenmelidir. CNC makine muayenesi İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları yönetmeliğinde belirtilmediyse 1 yıl süre ile yapılmalıdır.

Periyodik kontrol sıklığı, yönetmelikte yer alan tablolarda veya standartlar ile belirlenmediği durumlarda imalatçının öngördüğü aralık ve kriterlerde yapılması uygun olacaktır. En az 12 ayda bir olacak şekilde periyodik kontrol muayeneleri yapılması CNC makinelerin kullanımında gereklidir demek mümkün. CNC makineler nasıl temizlenir konusuna cevaben derlediğimiz yazımızı okumak için devam edebilirsiniz.

CNC İşleme Merkezi ekipmanlarının kullanımında kimi zaman operatör hataları kaynaklı sorunlar ya da kusurlu kullanılması nedeni ile CNC makine arızalanması durumlarında olası kayıplar oluşabilmektedir.  Bu durumda CNC İşleme Merkezi periyodik kontrollerin yapılması güvenli ve verimli çalışma koşulları için gerekliyken aynı zamanda yasal mevzuatlar gereğince zorunludur. CNC işleme merkezi periyodik kontrolü yapımı konusunda şu şekilde belirtme yapabiliriz:

 • Sesli veya görsel ikaz
 • Koruma kapakları
 • Kumandaların istem dışı hareket önlenmesi
 • Yapısal bağlantıları ve çözülmelere karşı koruma
 • Yetkisiz kullanıma karşı koruma
 • Acil durum butonu
 • Bilgi etiketi, uyarı etiketi ve işaretleri
 • Sıkışma, ezilme, makaslanma, çarpışma risklerine karşı koruma
 • Hareket limit ve güvelik sınırlayıcıların kontrolü
 • Tüm işlevsel fonksiyonların kontrolü yapılır.

CNC Makinesinin İçi Temizlenmesi

CNC makinesinin içi temizlenmesi konusuna gelecek olursak; CNC makinelerde oluşmuş olan arızalar genel itibari ile toz, aşırı yağ, ısı ve rutubet gibi basit sebeplerden kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte titreşim vb. nedenlerle de devre elemanlarının bağlantı yerlerinde gevşemeler oluşabilmektedir. Bu durumda bağlantılar kontrol edilmeli ve uygun konumda takılmalıdır.

CNC tezgahların bulundukları ortamın da temiz olması son derece önem arz etmektedir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi tezgahın eksen hareket bölgeleri temiz ve yeterli düzeyde yağlı olmalıdır. Gerektiği durumlarda açılarak temizlenmeli ve normal seviyeye getirilmelidir. CNC tezgahların sorunsuz ve verimli bir şekilde çalışabilmesi için belli aralıklarla bakımı yapılarak temizlenmelidir. Bu durumla beraber olası arızalanmaların önüne geçerek sonrasında daha büyük sorunların oluşumu engellenmelidir.

CNC makine avantajları nelerdir? Merak ettiklerinizi sayfamızı ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

CNC makinelerindeki tüm devreler ve devre elemanlarının uygunluk durumlara bakılmalıdır. Bu durumla beraber kontak noktaların temizliği gözden geçirilmelidir. Belirttiğimiz gibi toz, kir ve yağ gibi basit ama etkili faktörler CNC makinelerinin arızalanmasına sebebiyet verebilmektedir. Bu tarz durumlarla karşılaşmamak için CNC makinelerin bakımını ve temizliğini belli aralıklarla düzenli olarak yapmak gereklidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara