Adres: İvedik OSB. Ağaçişleri San. Sit. 1372, Sokak No:31 Yenimahalle/Ankara

CNC Takım Tezgahları

 • Home
 • CNC Takım Tezgahları
Shape

CNC Takım Tezgahları

Datron Takım Tezgahı

Datron

ecom-takım-tezgahı

Ecom

giant-takım-tezgah

Giant

nevay-takım-tezgahı

Neway

pratic-tezgah-makine

Pratic

zmat-tezgah makine

Z-mat

 CNC takım tezgâhı  sorusu kullanıcıların sıkça arattığı konular arasındadır. Eksen Makine firması olarak siz değerli müşterilerimizin sorularına cevaben bu yazımızı derledik. CNC kelimesinin açılımı “Computer Numerical Control” olmakla beraber bu kelimenin baş harfleri alınarak oluşmuştur. Türkçe açılımı ise “Bilgisayarlı Nümerik Kontrol” anlamına gelmektedir. CNC takım tezgâhlarının, (torna, freze, matkap…) bilgisayar desteği ile belli bir mantığa göre kodlanmış ve komutlar yardımı ile işletilmesi ve bu sürecin kontrol edilebildiği sistemdir. CNC takım tezgâhı günümüzde birçok fabrika ve büyük firmalar tarafından yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

   CNC takım tezgâhı nedir sorusuna bilgisayar temelli yazılım ile şirketlerin seri imalat için kullandığı sistemdir diyebiliriz. Birçok farklı web dili bulunan CNC takım tezgahları farklı sistemleri ve çok amaçlı kullanım alanlarıyla sektörünün en önemlisidir. Genel itibari ile cnc takım tezgâhları fabrikaların üretim bölümlerinde bulunur ve torna üzerine kurulmaktadır.

   Günümüzde artan ihtiyaçlar ve ileri teknoloji ile cnc takım tezgahları en konforlu üretim araçlarıdır. Cnc takım tezgâhları fabrikalarda seri imalat için kullanılan en önemli ürünlerdir. Bunun yanında enerji santrali, otomotiv, gemi yapımı, iş makineleri, madencilik, havacılık, tıp, elektronik, petrol ve gaz gibi endüstriyel alanlarda da yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

   Çok kapsamlı olarak kullanılan cnc takım tezgahları birçok sektörde kullanılırken seri üretimi de beraberinde getirir. İnsan gücünün birkaç saatte yapabileceği işi cnc takım tezgahları çok daha kısa bir sürede tek başına yapabilmektedir. Bununla birlikte seri üretimin olmasını sağlarken insan gücünün yetmediği durumlarda da avantajlar sağlar.

CNC Takım Tezgah Çeşitleri Nelerdir

  CNC takım tezgahları çok kapsamlı ve ileri teknolojisi ile günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. Birçok farklı alanda ve sektörde kullanılan cnc takım tezgahları seri üretimin en kapsamlı araçlarındandır. Genellikle fabrikalarda ve endüstriyel alanlarda en çok tercih edilen cnc takım tezgahları insan gücünün yaptığı işleri çok daha kısa sürede yaparak sektörün vazgeçilmezi olmuştur.

   Cnc takım tezgahı çeşitlerinden bahsedecek olursak şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Torna tezgahı (bir diğer adı ile lathe Machine)
 • Freze tezgahı (Miling Machine)
 • Matkap tezgahı (Drilling Machine)
 • Delik büyütme tezgahı (Boring machine)
 • Taşlama tezgahı (Grinding Machine)

Belirttiğimiz tezgahların hepsinin kendine ait kodlama stilleri ve kapasiteleri bulunmaktadır. Tezgahların her birinin kendine ait karakteristik özelliği ve kapasitesi bulunması nedeni ile işlevi olmayan bir işi yaptırmak mümkün olmamaktadır. Sahip olmadığı bir işlevi cnc takım tezgahlarında kullanamazsınız.

   Cnc takım tezgahları kontrol ünitelerinin cnc kontrol ünitesi yardımı ile kontrol edilmesiyle metal, ahşap, plastik gibi hammaddelerin yazılan programa göre işlenmesini sağlar. Bu özelliğiyle cnc takım tezgahları günümüzde sanayinin en temel yapısını oluşturmaktadır. Cnc takım tezgahlarında X,Y ve Z eksenleri olmak üzere en az üç eksen bulunmakla birlikte daha kapsamlı işerin yapımında iş parçalarının işlenmesi sağlanmaktadır. Günümüzde gelişen ileri teknoloji sayesinde 5 eksen işleme kapasitesi bulunan takım tezgahları imalathanelerde ve birçok endüstri alanında bir önceki nesli olan 3 eksenli takım tezgahlarının yerine geçmiş bulunmaktadır.

   Son teknoloji cnc takım tezgahlarında parça üzerinde değişiklik yapılması için parçanın işlenmesi için yazılan programın tamamında değil, ilgili bölümde yapılır ve bu değişiklik seri bir şekilde yapılmaktadır. Bu nedenle aksamaların önüne geçilmektedir. Ayrıca cnc takım tezgahlarında parça işlenmesi için hazırlanmış program durdurulabilir, değiştirilebilir ve program son haliyle tekrar hafızaya alınıp işe devam edilebilir. Aynı zamanda işlemdeki iş parçasının boyutları  ve benzer bilgiler makine operatörü tarafından cnc takım tezgahına tanımlanabilir ve devamlılığını hassasiyetle korur.

   CNC takım tezgahı markaları kullanıcıların araştırdığı bir diğer konular arasındadır. Eksen makine firması olarak cnc takım tezgahlarında dünya çapında öncü firmalar ile çalışmaktayız. Bu firmalar sırası ile:

 • Datron
 • Ecom
 • Giant
 • Neway
 • Pratic
 • Z-mat

olmak üzere belirtebiliriz.

Cnc Takım Tezgah Avantajları Nelerdir

CNC takım tezgahlarında tek bir kodlama dili ile değil birden fazla dil ile gereken işlem yapılmaktadır. CNC takım tezgahları birçok işlemde kullanılır ve seri üretimi sağlar ve en önemli araçlarındandır. Bu durumla cnc takım tezgahları üretim sisteminde en gereksinim duyulan sistemdir.

   Cnc takım tezgahlarının avantajlarından bahsedecek olursak konvansiyonel tezgahlarda kullanılan mastar ve bağlama kalıplara kıyasla Cnc takım tezgahları daha kısa sürede ayarlanılmaktadır. Bunun yanı sıra ölçünün ayarlanması, makinenin manuel hareketleri gibi faktörlerde de daha kısa sürede işlem yapmak mümkün. CNCtakım tezgahlarında makinelerin çalışma işlevi hızlı ve yüksektir. Bunun yanı sıra hassasiyete de sahip olan cnc takım tezgahlarında insan gücü yerine kullanılmasından kaynaklı hatalar ortadan kalkmaktadır.

Hemen Ara