Cnc Takım Tezgahlarında Bakımın Önemi

  • Home
  • Blog
  • Cnc Takım Tezgahlarında Bakımın Önemi

Cnc takım tezgahlarında bakımının önemi nedir sorusu ile ilgili bilgilendirmeyi siz değerli müşterilerimiz için derledik.
Cnc takım tezgahlarında temizlik ve bakım her alanda ve üründe olduğu gibi son derece önemlidir. Cnc sistemler yüksek maliyetli sistemler olduğundan kaynaklı düzenli temizliği ve bakımı yapılmalı ve meydana gelebilecek arızalar anında tespit ve müdahale ile sorun çözülmelidir. Aksi takdirde arızalar büyür ve bu boyutlara ulaştığında giderilmeleri maliyetli olur. Bunun sonucunda tezgah imalat kalması ile birlikte seri üretimde de aksamalar olması meydana gelir.
Bu nedenle cnc takım tezgahlarının temizlik ve bakımı çok önemlidir. Arızaların erken teşhisi durumunda hata teşhisi (Fault Diagnosis) yöntemi uygulanır. Bu teşhis sırasında tezgah kontrol ünitesinin yönelteceği sorulara cevaplar verilmektedir. Operatörün vereceği cevaplar doğrultusunda arıza kontrol ünitesi tarafından belirlenir.
Cnc tezgahlarında oluşan arızalar genellikle aşırı yağ, toz, rutubet ve ısı gibi nedenlerden kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda titreşimden kaynaklı devre elemanların bağlantı yerlerinde gevşemeler olabilir. Bu bağlantıların kontrolü sağlanıp uygun yere takılmasıyla arızayı gidermek için yeterli olacaktır.
Konum ölçme sistemleri tozlanmış ya da yağlanmış olabilir. Bu yüzeylerin temizlenmesi arızaların oluşmamasına yardımcı olacaktır. Tezgahın eksen hareket bölgesinin yeterince yağlı olması gerekmektedir. Gerektiğinde açılıp temizlenmelidir.
Cnc bakım tezgahlarının temizlik ve bakımının yetersiz olması durumunda oluşacak en ciddi arızalar çarpma, kırma, yakma vb. gibi hatalardır. Bunlar dışındaki basit olan hatalar toz alma ve temizleme işlemleri ile giderilebilir.
Cnc takım tezgahının bakımında bakım iki seviyede yapılır. Planlı bakım ve koruyucu bakım olarak belirtebiliriz. Her iki seviyedeki bakım da alanında uzman kişiler tarafından yapılmalıdır.

Cnc Takım Tezgah Ne İşe Yarar

Cnc takım tezgahları çokça araştırılan ve kullanılan bir fabrikasyon uygulamasıdır. Günümüzde makineleşme ile birlikte insan gücünün yerini makinelerde çoğu zaman almış durumda. Fabrikasyon a ve seri üretime geçen birçok firma insan gücü ile sınırlı kalamayıp makineler sistemine geçmiş durumda. 1 personelin 1 saate yapabileceği üretimi, makineler seri olarak kısa sürede hazırlama fonksiyonuna sahiptir.

Çağımız bilgisayar teknolojisi çağı olması nedeniyle, metal kesme işlerinde de bilgisayar teknolojisi fark yaratmış durumdadır. Bu durum bilgisayar destekli nümerik kontrol olarak adlandırılır. Kısaltması ise CNC’dır.
Bu takım tezgahları ve bu tarz takım tezgahları diğer sanayi kollarından kullanımından sonra tarım makinalarına da sıçramıştır. Dolayısıyla üreticiler bu tezgahlara yatırım yapmıştır. Bu yöntemle beraber tarım makinaları sanayi Avrupa standartlarına yaklaşma eğilimi içerisinde bulunmuştur. Sonucunda imalatta seri, hatasız üretim sağlanmış olmaktadır.

Cnc takım tezgahları, bir diğer adıyla bilgisayarlı nümerik kontrol olarak da bilinir. Bu uygulamada temel düşünce, takım tezgahlarının sayı, harf vb. sembollerden oluşan ve belirli bir mantığa göre kodlanmış komutlar desteği ile işletilmesi ve tezgah kontrol ünitesinin (MCU) parça programını elde eden sistemdir.

Cnc Takım Tezgahları Özellikleri

Cnc takım tezgahları bilgisayarlı teknoloji ürünü olmasıyla fabrikalarda seri üretimi devamlı hale getirmiş ve personellerin işini kolaylaştırmış ve fabrikanın imalatını hızlandırmış sürekli seri imalata geçmelerini sağlamış olmaktadır.
Cnc takım tezgahları karmaşık parçaların daha hassas üretilmesi için de imal edilmiştir. Bilgisayar desteği ile çalıştırılan desteğiyle çalışan Cnc torna makinası tezgahın çalıştırılmasının, durdurulmasının, takım değiştirilmesinin, eksen hareketlerinin ve benzer tezgahın çalışması ile ilgili bütün işlerin bir kontrol ünitesi sayesinde otomatik olarak kontrol edilmesini sağlar ve aynı hassasiyetle seri üretimi mümkün kılar.
Cnc takım tezgahları ile ilgili derlediğimiz yazımızda Cnc takım tezgahlarından bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz;
• Cnc torna tezgahları,
• Cnc freze tezgahı,
• Cnc dik işleme merkezi,
• C eksenli Cnc torna,
• Cnc dikey torna,
• Cnc yatay torna,
• Taşlama tezgahı,
• Ahşap işleme cnc oyma makinesi,
• Cnc metal işleme.
Cnc takım tezgahının özelliklerinden bahsedecek olursak, tezgah kontrol ünitesinin bir güç kaynağıyla beslenmesi sayesinde herhangi bir enerjik kesinti olma durumunda program saklanır. CNC takım tezgahlarında insan gücünün imalatta fazla etkili olmamasından dolayı seri ve hassas imalat elde edilmiş olur.
Cnc takım tezgahlarında parça işlenmesi sırasında operatör müdahalesi olmamasından kaynaklı operatör hatası olmaz ve iş güvenliği konusunda fayda sağlamış olur. Aynı zamanda CNC takım tezgahlarında imalatı yapılan parça hassas ve devamlı aynı ölçüde çıkar. Bu durum CNC takım tezgahlarının tekrarlama ve pozisyonlama hassasiyetinin çok yüksek olduğunun da göstergesidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara