CNC Tezgah Nasıl Kullanılır?

 • Home
 • Blog
 • CNC Tezgah Nasıl Kullanılır?
blog image

CNC tezgah nasıl kullanılır? Bu konu kullanıcıların araştırmakta ve merak etmekte olduğu konulardan biridir. Bu konuya cevaben derlediğimiz bu yazımızda siz değerli müşterilerimizin merak ettiklerini açığa kavuşturacağız. Keyifli okumalar dileriz.

CNC tezgah, bilgisayarlı numerik kontrol (CNC) sistemleri kullanılarak ve tezgahları bilgisayar ile kontrol ederek malzemeleri işlemek ve seri üretim için kullanılan bir sistemi belirtmektedir. CNC tezgah kullanımı ile belirlenen ölçülerde malzemeleri işleyerek ilerleme ve devir ile kısa süre içerisinde seri üretim mümkün olabilmektedir.

CNC tezgahlar fabrikalarda, tarım ve otomotiv sektörlerinde, endüstriyel alanlar gibi seri imalat gerçekleştiren alanlarda yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Seri üretim için mükemmel sistemleri ile işletmelere farklı bir üretim deneyimi yaşatan CNC tezgahlar insan gücünün çok uzun sürelerde yapacağı bir işi çok daha kısa bir süre seri bir şekilde gerçekleştirmektedir. CNC tezgah nasıl kullanılır konulu yazımızı okumak için devam edebilirsiniz.

CNC tezgah kullanımında CNC makine mini bir bilgisayar veya makinenin kontrol birimi olarak işlev gören mikrobilgisayarları kapsamaktadır. CNC tezgah kullanımında, CNC makinenin talimat programı geleneksel klavyeye benzer küçük bir kartla bilgisayara takılır. Kullanılan program bilgisayarın hafızasında saklanır.

CNC takım tezgahları kullanımı ile birbirinden farklı birçok ürün ve parçanın üretimi yapılabilmektedir. CNC takım tezgahlarını belirtecek olursak şu şekilde belirtebiliriz:

 • CNC Torna Tezgahı
 • CNC Freze Tezgahı
 • CNC Dik İşleme Merkezi
 • C Eksenli CNC Torna
 • CNC Yatay Torna
 • Taşlama Tezgahı
 • CNC Yatay Torna
 • CNC Torna C Eksen

Belirttiğimiz gibi CNC birçok alanda ve tezgahta kullanılarak seri üretim için gerekli işlemleri yüksek hassasiyet ve hata payı olmaksızın gerçekleştirebilmektedir.

CNC Tezgah nasıl kullanılır sorusunu yanıtlayacak olursak öncelikle belirtmek gerekir ki CNC tezgahların kendilerine özgü kapasiteleri, karakteristik özellikleri, operasyon ve yetenekleri bulunmaktadır. Böylelikle tezgahın işlevi olmayan bir işleme özelliği o tezgaha yaptırılamaz. CNC tezgahları operatörler tarafından kullanılmalıdır ve operatör hassasiyet gerektiren işleri yapacak kadar uzman olmalıdır. Fakat CNC tezgah kullanımında operatörün rolü en aza indirgenmektedir ve yalnızca talimat programını bilgisayarda kontrol etmeli ve gerekli araçları makineye yüklemelidir. Sonrasında işin geri kalan kısmı bilgisayarla otomatik olarak yapılmaktadır.

CNC Tezgah Atölyeleri Parçaları Nasıl Üretir?

CNC tezgah atölyeleri parçaları üretmek için CNC operatörünün bilgisayar ile kontrol sağlaması gerekmektedir. Hassasiyet gerektiren ve hata payı bulunmayan işlerin yapımında sıklıkla kullanılan CNC tezgahları seri üretimi gerçekleştiren vazgeçilmez parçalardır. CNC tezgahlar operatör tarafından verilen çeşitli bilgisayar programları talimatları ile gerekli olan işlemi hassasiyetle ve hatasız bir şekilde gerçekleştirir. Bu işlemi yaparken yukarıda da belirttiğimiz gibi operatör CNC Makine kullanımı konusunda uzman olmalıdır.

CNC tezgah atölyeleri parçaları üretirken insan gücü ile yapılacak ve uzun süreli alacak bir işi çok daha kısa sürelerde ve seri bir şekilde üretebilmektedir. Bu işlevi ile seri imalat gerçekleştiren firmaların vazgeçilmezi olmuş durumdadır.  CNC tezgahları bilgisayarlı kontrol ile kullanarak gerekli iş için gerekli programlamayı yaparak bununla birlikte gerekli hammaddeyi tedarik etmeniz gereklidir.

CNC tezgah atölyeleri parçaları üretirken, gerekli takım tezgahında CNC makineleri kullanarak bilgisayarlı kontrol sistemi ile programlamayı yaparak gerekli işin yapılmasını ayarlar. Bu noktada CNC takım tezgahları işlevlerinin gerektirdiği işi yerine getirerek haricindeki işleri yapmazlar. Bu durumu daha açık belirtmek gerekirse CNC tezgah işlevi olmayan bir ürünün imalatını yapmaz.

Bu durum için gerekli CNC takım tezgahı sistemi üzerinden ilerleme yaparak gerekli programlama ile işlem gerçekleştirilmelidir. CNC tezgah nasıl kullanılır konulu derlediğimiz yazımızı okumak için devam edebilirsiniz.

Bir CNC Makinesi Başka Ne Yapabilir?

CNC makineleri esasında bilgisayarlı sayısal denetim sistemidir. CNC makine mini bilgisayar ve makinenin kontrol birimi olarak işlevini yerine getiren mikrobilgisayarlardan oluşmaktadır. Gerekli talimat ve programlar ile CNC makineler seri ve hatasız imalatı gerçekleştirir.

CNC makineler takım tezgahlarında operatör yardımı ile kullanılarak işlemleri otomatik olarak gerçekleştirir. Programlar CNC makinede bilgisayarın hafızasında saklanır ve program kolaylıkla yazılabilir ve düzenlenebilir. Programları farklı parçalar için kullanabilirler ve tekrarlamaya gerek kalmaz. CNC makineler gelişmiş teknoloji ürünü olmalarıyla hassas üretim için gereklilik arz etmektedirler.

CNC makineleri 24 saat boyunca çalıştırılabilir ve firesiz işlem yapabilmektedir. Aralıksız seri üretimi mümkün kılan CNC tezgahlar enerji ve zaman tasarrufu sağlamaktadır. CNC makinelerle yapılabilen birçok ürün çeşidi bulunmaktadır. Bunlar; plastik, metal, ahşap, pleksi, kompozit yüzeylerde ince kesim, delme, delik büyütme veya tornalama şeklinde belirtilebilir.

Tüm belirttiğimiz bu işlemler zaman çizelgesine oturtularak kısa sürede müşteriye teslim edilebilir niteliktedir. İnsan gücü ile bir saatte yapılabilecek maksimum işi çok daha kısa sürede ve katları şeklinde firesiz üretimi mümkün kılan CNC takım tezgahları günümüzde yaygın bir şekilde parça üretiminde kullanılmaktadır.

CNC Tezgah Programlama

CNC tezgah programlamada bilgisayarlı sayısal kontrolü olmazsa olmaz bir durumdur. CNC Makineleri etkili yapan esasında programlanabilir operasyonlardır. CNC tezgah programlama kapsamında üç tip CNC makinesi programlama yöntemi mevcuttur. Bunlar:

 1. CAM Programlama
 2. Manuel Programlama
 3. Geleneksel Programlama

Şeklinde belirtilebilmektedir. Bu programlama yöntemleri arasında en kolay kullanımı olan Cam programıdır. Bunun nedeni ise CAM programlama türünün CNC ile işlenmiş parçanın doğruluğu yüksek düzeyde tutması ve parçanın programlanmasının kolay olmasıdır.

CNC makinelerinde G ve M kod dizisi kullanılmaktadır. G ve M kodlarından oluşan programlama dili, CNC tezgahlarını kontrol ederek doğru işlem ve tekrarlanabilir parça üretimini gerçekleştirmeyi mümkün kılar. G kodu ile CNC takım tezgahında belirli bir geometrik konum oluşumunda nereye gidileceğini ve komutun ne olduğunu belirtmektedir. M kodu ise işlevlerin düzenleyicisi olarak iş mili dönüşünü başlat vs.  şeklinde makineye gerekli komutu vermektedir.

CNC takım tezgah çeşitleri nelerdir? Avantajları hakkında bilgi almak isterseniz sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayınız.

G ve M kodları CNC makinelerinin kaliteli ve doğru bir şekilde çalışması için büyük önem arz etmektedir. Bu durumda programlamayla beraber doğru takımlar ve uzman bir operatör de son derece önem arz eden bir durumdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara