CNC Torna Nedir

blog image

CNC Torna nedir konusunda siz değerli müşterilerimizi bilgilendirecek olursak öncelikle belirtmek gerekir ki CNC makineler bilgisayar destekli kontrol edilerek kullanılan ve üretimi mümkün kılan son teknoloji ürünleridir. CNC makinelerin farklı kullanım alanlarında üretimi gerçekleştiren tezgahlarından olan CNC Torna, farklı özelliklerdeki malzemelerin taşlanması, delinmesi için kullanılarak işlem yapmaktadır. Operatör yardımı ile kullanılan CNC torna makineler komut sistemleri ile çalışarak işlem yapabilmektedir. Komut verilen ve programlanan CNC torna makineler otomatik bir şekilde üretim yaparak kullanılmaktadır.

Bilgisayarlı sayısal kontrol (CNC) sistemi ile çalışan CNC Torna tezgahlar hassas ürün tasarımlar ı ve üretimleri konusunda firmalar tarafından yoğun bir şekilde talep görmektedir. Hassas tasarım talimatları ile yönetilerek hatasız ve firesiz bir üretim gerçekleştirirler. CNC Torna nedir sorusunda belirttiğimiz gibi malzemelerin taşlanması ve delinmesi işlemlerinin yapılması için ana iş mili ile sabitlenerek ve döndürülerek malzemelerin üzerinde işlem yapılabilen kesici takımların monte edilerek hareket ettirildikleri sistemleri kapsamaktadır. Böylelikle CNC torna makineler hassas işlerde kullanılmakta ve hatasız üretimi mümkün kılmaktadır.

CNC Torna Nedir

CNC Torna Tezgahı

CNC torna tezgâhı bilgisayar desteği ile operatör tarafından çalıştırılarak kullanılmaktadır. Günümüzde seri imalat için yaygın bir şekilde tercih edilmektedir. Özellikle döner iş parçaları ile ön plana çıkan CNC torna makineler kullanıcıların tercih sebebi olmaktadır. Sanayi hizmetleri ve ürün yapımları seri olarak ilerlemesini sağlamaktadır. Bunun için gerekli insan gücü yetersiz kalmakta ve seri üretim için yeterli süreler saptanmayabilmektedir. CNC torna tezgâhları iş parçaları sayesinde insan gücünün günler sürecek üretimini çok daha kısa süreler zarflarında kolaylıkla ve seri bir şekilde yaparak sanayide seri imalatı gerçekleştirmektedir.

Hassas ürünleri işlemesi ve firesiz ürün üretimi ile CNC torna makineler kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Böylelikle sanayi sektöründe çalışmalarını sürdüren firmaların gelişmelerine de destek olmaktadır. Aynı zamanda tasarruf sağlaması ile de bilinen CNC Torna makineler zaman tasarrufu ve ekonomik olarak tasarruf sağlaması ile firmaların ilgisini üzerine çekmektedir. Sürekli bir rekabet ortamında gelişim gösteren sanayi ve endüstri alanında faaliyette bulunan firmalar gelişmiş teknolojinin son ürünlerinden olan CNC Torna ile fark yaratmaktadır.

CNC Torna Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

CNC Torna firmalara kolaylık sağlaması ile bilinirken aynı zamanda istihdamı da kapsamlı bir şekilde genişletmektedir. İş alanı konusunda bireylere yeni fırsatların oluşmasını sağlayarak karşımıza çıkmaktadır. Aynı zamanda popüler olarak bir fırsat olarak karşımıza çıkan CNC Torna operatörlüğü konusunda donanımlı personeller yetiştirilmektedir. Teknolojiyi takip ederek gelişim gösterilmesi gereken bu alanda yeni iş fırsatları konusunda bireylere ayrıcalıklar tanınmaktadır.

CNC Torna nedir kısmında da belirttiğimiz gibi sahip olduğu iş parçaları ile malzemeleri şekillendirerek işleyen bu sistem operatör yardımı ile kullanılmaktadır. Öğrenim sürelerini belirtecek olursak bu süre değişiklik gösterebilmektedir. İşletmelerde üretim aşamasında operatörlerden bire bir uygulamalı ve teorik eğitim alınması durumundan çok uzun süreleri kapsamadan öğrenilebilen CNC torna makineler operatörlüğü konusunda uzman seviyesinde olmak son derece önemlidir.

Bu konuda kurs hizmeti verilen yerlerde CNC torna eğitimleri kapsamında yaklaşık 23 ay kadar eğitimler verilmektedir. Ancak belirttiğimiz gibi uzmanlık operatör ve CNC makinenin kullanımı konusunda son derece önemlidir. Bunun için teorik ve uygulamalı olarak eğitim almak son derece faydalı olacaktır. Böylelikle yeni bir iş fırsatı da oluşabilmektedir.

CNC Torna

Freze ve Torna Arasındaki Fark Nedir?

CNC Torna ve CNC Freze makineleri farklı işlevsel özellikleri bulunan CNC makineler içerisinde yer almaktadır. CNC torna nedir kısmında belirttiğimiz gibi bu makineler operatör yardımı ile ve bilgisayarlı kontrol sistemiyle komutlar verilerek çalışır. Malzemeleri taşlanması ve delinmesi konusunda talaşlı imalat için seri üretim amaçlı kullanılan işlevsel ve fonksiyonel ürünlerdir.  Hassas üretim gerektiren alanlarda kullanılarak firmalara kolaylık ve seri üretim sağlarken aynı zamanda hatasız ürün ve firesiz ürün üretimi kapsamında oldukça faydalıdır.

CNC nedir kısmında belirttiğimiz bilgilerin yanı sıra CNC freze konusuna gelecek olursak CNC freze makineler kesici ağıza sahip çakılar ile doğrusal hareketler ile ilerleme sağlayarak iş parçalarından talaş kaldırma ile faaliyetlerde kullanılan makinelerdendir. Düz ve açılı yüzeylerde işleme yapmak için kullanılan CNC freze aynı zamanda düz ve dairesel bölüntüler yapma ve kanal açma işlemlerini de gerçekleştirmektedir.

CNC freze ve CNC torna tezgahları arasındaki en temel farklılıkları belirtecek olursak tornada işlenen parça dönerken tezgahın kesicileri sabit kalmaktadır. Ancak frezede işlenen parça sabit olmakta ve tezgahın kesicileri parçanın üzerinde dolaşarak işlem sağlamaktadır. Eksen Makine olarak CNC makine konusunda kaliteli ve son teknoloji makinelerimizi kullanımınıza sunarken merak ettikleriniz için CNC Torna nedir yazımızda bilgilendirme yaptık. CNC makineler ile ilgili merak ettiklerinizi kapsamlı bir şekilde öğrenmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

CNC Torna Kullanımı

CNC Torna Kaç Eksen?

CNC torna makineler geniş kapsamlı son teknoloji ürünleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde sanayi ve endüstri alanında faaliyette bulunan firmaların öncellikli tercihleri arasında yer almaktadır. Hassas ve seri imalat yapması ile insan gücünün saatler sürecek performansını çok daha kısa sürelerde yaparak karşımıza çıkmaktadır. Bu yönü ile firmaların odağı olmakta ve oldukça fazla rağbet görmektedir. CNC nedir konusunda da belirttiğimiz gibi talaşlı imalat konusunda vazgeçilmez yöntemlerdendir. CNC torna nedir başlıklı yazımızı okumak için devam edebilirsiniz.

CNC torna eksen sayıları 3,4 ya da 5 eksen olabilmektedir. 3 eksenli, 4 eksenli ve 5 eksenli CNC Torna makineler kullanılırken eksenlerin hareket ettikleri yöne otomatik olarak konumlandırılması gerçekleşmektedir. CNC torna tezgahlarında iş parçalarının dönme hareketleri tornalama olarak nitelendirilmektedir. İşlevsel ve fonksiyonel özellikleri ile CNC torna makineler son teknoloji ürünleri içerisinde yer almaktadır. Eksen Makine olarak siz değerli müşterilerimizin CNC makine talepleri konusunda kaliteli ürünlerimiz ile yardımcı olarak ilerleme sağlamaktayız. Güvenilir hizmetimiz ve son teknoloji CNC makinelerimiz ile seri üretimi sağlamak isteyen müşterilerimizin taleplerine çözümler üretmekteyiz.

CNC Torna Ankara

CNC Torna C ve Y Eksen Nedir?

CNC torna C ekseni dönen iş parçaları üzerinden kesici bir takım sayesinde çalışmaktadır. CNC torna C ekseni bu takım sayesinde talaş kaldırma işlemini gerçekleştirmektedir. CNC Torna Y ekseni ise canlı takımın eklenmesini kapsamaktadır. Bu durumda yüksek tezgah kapasitesi elde edilerek frezeleme, kılavuz ve delme işlemleri sağlanabilmektedir. CNC torna nedir başlıklı yazımızda CNC torna nedir kısmında belirttiğimiz gibi talaşlı imalat alanında kullanılmaktadır. Delme ve şekillendirme işlemlerini gerçekleştirmesi ile hassas üretim gerektiren ürünlerin üretiminde kullanılması ile ayrıcalıklar sunmaktadır. CNC torna nedir başlıklı yazımızda CNC Torna C ve Y eksen nedir kısmına da yer verdik. İyi okumalar dileriz.

İnsan gücünün yaptığı bir işi zaman tasarrufu yaparak kısa sürelerde katlarca fazlası ile yaparak seri imalatı mümkün kılmaktadır. Aynı zamanda ekonomik anlamda da tasarruf sağlayan CNC torna gelişmiş teknolojinin son ürünleri içerisinde yer almaktadır. Eksen Makine olarak CNC makineler kapsamında kaliteli ve güvenilir hizmetimiz ile siz değerli müşterilerimizin CNC makine konusunda ihtiyaçlarına yardımcı olarak ilerlemekteyiz.

CNC Router nedir, ne işe yarar ve daha fazlasını öğrenmek için tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara